top of page

ŠKOLA ŠAHA

Da bi se formirala grupa mora da postoji barem 10 polaznika u školi šaha
Na svakom času pored teorije imamo i praksu, rešavamo zadatke, itd.
Važno je da se deca druže sa svojim vršnjacima igrajući šah.

TERMINI RADA KLUBA I ŠKOLE ŠAHA

    UTORAK:  od 19:00 do 20:30

ČETVRTAK:  od 19:00 do 20:30

  NEDELJA:  od  9:00 do 12:00

chess-horizont.png

ŠKOLA ŠAHA za polaznike svih uzrasta od 1.novembra 2019 godine

​Ko može da se upiše u našu školu šaha? Mogu svi zainteresovani da pohađaju našu školu šaha. Članovi našeg kluba kao i članovi drugih klubova, u tome smo posebni i jedinstveni, ako postoji volja onih koji žele da pohađaju samo našu školu šaha a da su pri tome članovi drugih šahovskih klubova za koje i dalje žele da nastupaju, može i tako. Članovi drugih klubova će imati potpuno istu obuku kao i naši članovi, jer to je škola šaha za sve zainteresovane, ali biće uskraćeni za razne aktivnosti koje naš klub ponudi našim članovima. Što je normalno u svim sportskim klubovima, svaki klub vodi brigu o svojim članovima. Znači može polaznik biti član škole šaha kod nas a da nije član i kluba, ali najbolje je i preporučuje se da bude i član kluba i škole šaha i da predstavlja ŠK Horizont na raznim takmičenjima, sve zavisi od polaznika. Da bi postao član našeg kluba popuniće se jedan formular, pristupnica klubu, za maloletnu decu formular će popuniti jedan od roditelja.

Upis novih polaznika u školu šaha za decu je tokom cele godine.

Naša škola šaha će da okuplja polaznike različitog uzrasta:

  • Predškolska deca od 5-7 godina

  • Školska deca od 7-15 godina

  • Srednjoškolci

  • Stariji polaznici, tj.seniori ukoliko ih bude bilo zainteresovanih.


Imaćemo 3 nivoa škole šaha:

  1. Početni nivo - oni koji nisu ranije išli u šahovsku školu, koji se prvi put susreću sa šahom.

  2. Srednji nivo - oni koji su išli u školu šaha, takmičili se i igraju šah već neko vreme.

  3. Napredni nivo - više šahovsko usavršavanje za igrače sa rejtingom.


Početni nivo traje 2 meseca, posle toga polaznik prelazi na srednji nivo koji traje otprilike 2 godine i zatim sledi napredni nivo usavršavanja. Dete početnik od 7 godina, da bi dostigao titulu šahovskog majstora treba da prođe period 4-5 godina u našoj školi. Kroz teoriju, praksu, igru i zabavu deca se u šahu usavršavaju i to što nauče kroz šah mogu da primenjuju u školi i u životu. U šahovskoj igri su zastupljeni matematički proračuni, geometrija, psihologija, kreativnost i memorijsko pamćenje, i sve to zajedno kroz sportska nadmetanja uz želju za pobedom, kao i raznorazni drugi faktori koji pospešuju intelektualni razvoj deteta.


Ako želite da se vaše dete bavi intelektualnim i kreativnim sportom, da razvija vijuge na šahovskoj tabli a uz to i da se dobro zabavi, upišite ga u našu školu šaha. Primamo nove članove tokom cele godine.

Kako doći do nas? Nalazimo se u prostorijama Mesne zajednice "Sutjeska", u ulici Fruškogorska 41, Sremska Mitrovica. KLIKNITE OVDE ZA LOKACIJU


U sklopu škole šaha predviđeni su: 

  • Kategorni turniri

  • Prijateljski mečevi sa drugim klubovima

  • Simultanke sa šahovskim majstorima

  • Podvrste šaha

  • Kreativne šahovske radionice

  • Šah i engleski

  • Kasnije će biti i šah na računarima itd.


Posle određenog perioda polaznici srednjeg nivoa biće spremni da nastupju i na takmičenjima van našeg grada što je takođe jako važno. Formiraćemo ekipu kluba i izabrati one koji se do tada najbolje pokažu, koji će nastupati za klub u Sremskoj ligi, jer će 2020. godine naš klub prvi put da nastupa na zvaničnim ekipnim takmičenjima.

Trener škole šaha je međunarodni majstor Petar Benković i radiće se po planu i programu rada koji on osmisli.

Imaćemo još pradavača koje ćete uskoro i upoznati.

Početni nivo - upoznavanje sa šahom   ( 2 puta nedeljno po 90 minuta )

Oni koji se prvi put susreću sa šahovskom igrom

Početnici uzrasta 5-8 godina, koji se prvi put susreću sa šahovskom igrom, za njih imamo poseban program upoznavanja sa šahom. Taj program traje 2 meseca i deca upoznaju šah na više načina: Učimo o svakoj figuri posebno, njene vrednosti i kretanja, kako se igra šah, tabla i njena polja, šahovski sat, koristimo dečije udžbenike prilagođen tom uzrastu, kroz kreativnu radionicu boje i crtaju šahovske motive. Ovo je osnova za svakog polaznika uzrasta od 5-8 godina koji će kroz igru savladati sve što je potrebno da bi se krenulo na viši nivo.

Plan i program  koji može da osposobi
polaznika do nivoa majstora

Imaćemo tri nivoa škole šaha za početnike, gde će polaznik moći da savlada sva pravila i osnove šahovske igre,
da se osposobi za takmičenja i da postiže dobre rezultate, a sve to kroz igru i zabavu.

kisspng-chess-computer-icons-pawn-bishop

OSNOVNI NIVO

Istorija šaha, tabla i njene kordinate, figure i njihova vrednost, kretanje, šah, mat, pat, rokada, taknuto-maknuto, promocija,
en-pasant, itd.

kisspng-chess-piece-rook-computer-icons-

SREDNJI NIVO

Tri osnovne faze šahovske igre: otvaranje, središnjica i završnica. Kombinacioni motivi, poziciona igra, ocena pozicije, intuicija, problem izbora poteza, itd.

kisspng-chess-rook-computer-icons-downlo

NAPREDNI NIVO

Učenje od starih majstora, strategija i taktika, lovački par, pravilna razmena figura, pešačka struktura, profilaktika, žrtva kvaliteta, kritična pozicija, pronalaženje plana, itd.

kreativnaradionica.jpg

Kreativne i dodatne aktivnosti

Pored šahovske škole imaćemo i

Kreativnu radionicu za najmlađe polaznike: slikanje šahovskih motiva, bojanje, šahovske priče, bajke, itd.

Šah i engleski gde ćemo na času pričati samo na engleskom jeziku, učiti šahovske izraze i komunicirati, ideja da deca kroz igru savladaju strani jezik koji je skoro svakom šahisti veoma potreban.

Šah i računari obuka na najboljim šahovskim programima,  kako se koriste, usavršavanje kreko kompjutera, priprema za takmičenja, kao i online turniri koje ćemo organizovati. Naravno tu su i zanimljive šahovske igrice namenjene za najmlađi uzrast.

Šahovski bioskop bićemo u toku sa svim najnovijim vestima iz sveta šaha, dečijih, juniorskih i seniorskih takmičenja, itd.

Podvrste šaha (igre za zabavu) a to su razne druge misaone igre na šahovskoj tabli koje pomažu u razvoju mašte i kreativnosti. Kao što su šestougaoni šah, fišerov šah, jedi-jedi, atomski šah, skraćeni šah, dame, šahovski hipodrom, šahovski lavirint, psi love lisicu, itd.

chess.jpg

ŠAHOVSKA TEORIJA

Šahovska pravila i principi nam govore kako treba igrati u različitim pozicijama. Vrednost figure smo naučili, ali opet mimo toga postoje i neki drugi principi, na primer sledeći: "Figura vredi onoliko koliko je aktivna!". Skakač u uglu table kontroliše dva polja, u centru osam. Dogodi se da pešak vredi više od topa, da je skakač bolji od dame,... Ovi i mnogi drugi principi zajedno grade šahovsku teoriju.

Šahovska partija ima tri dela: otvaranje, središnjica i završnica. Svaki od ova tri dela ima svoje posebnosti. Kada ih znamo, imamo kompas u rukama.


OTVARANJE

Po jutru se dan poznaje. Kako poseješ, tako ćeš i da žanješ. I nije slučajno da se u otvaranju bije glavna bitka.

Šta je važno?

- Što pre razviti figure. Vreme se gubi raznim preventivnim potezima, potezima "za svaki slučaj", igranjem istom figurom više puta.

- Zaposedanje centra pešacima, kontrola centralnih polja.

- Prvo nastupaju pešaci, pa skakači, pa lovci. Kada se kralj sakrije posle rokade, dolaze na red topovi i dama.

Obično je tako, mada ponekad red naruše skakači i dama.

SREDIŠNJICA

Pošto su obe strane završile razvoj svojih snaga, približno posle 10-15 poteza počinje borba prsa u prsa. Plan igre u središnjici zavisi od nastalog položaja na tabli, a neka opšta pravila su:

- Napad na kralja pešačkim jurišem ili samo figurama.

- Napad na slabe tačke u taboru protivnika.

- Ograničavanje dejstva suparnikovih figura.

- Bezbednost sopstvenog kralja.

ZAVRŠNICA

Tabla je raščišćena, mnoge figure i pešaci su napustili igru, uklonjeni su sa table. Dva su glavna obeležja završnice:

- Kralj izlazi iz svog skrovišta i počinje da komanduje.

- Pešaci nastoje da se probiju do kraja table i da se pretvore u neku figuru.

U sve tri faze šahovske partije pešaci i figure imaju različite zadatke. Prava stvar je naučiti sva ta pravila, tek tada šahista je na pravom putu da ovlada ovom igrom, sadržajnijom i uzbudljivijom od svih igara koje je čovek izmislio.

bottom of page